Hoppa till innehållet

Vila i stil

För många blir sakerna vi har och kläderna vi bär ofta som små nycklar till livet vi levt. Vissa saker blir viktigare än andra. En brosch ärvd av en släkting, eller skorna man bar en viktig dag kan symbolisera vad som betytt mycket för oss. Därför tror vi att möjligheten att få välja sina sista kläder kan kännas lika viktigt som att kunna välja gravplats eller musik till sin begravning.

Börja tänka på hur du vill vara klädd

Många svenskar tycker att det är jobbigt att tänka på döden. Kanske är det därför 7 av 10 inte vet hur de vill ha sin egen begravning. Men egentligen behöver det inte vara så svårt. Man kan börja med att tänka på hur man skulle vilja vara klädd.

Skriv ner dina önskemål i Vita Arkivet

Vita Arkivet är vår kostnadsfria tjänst där du kan skriva ner hur du vill vila i stil, men också allt annat som rör ditt eget avsked. Det brukar vara värdefullt för de som lever kvar.

Till Vita Arkivet

Vita Arkivet

Vill du skriva ner dina önskemål om ditt avsked i Vita Arkivet? Eller vill du veta mer om vad vita Arkivet innehåller?

Fyll i Vita Arkivet
Läs mer om innehållet