Textstorlek

Frågor och svar om försäkring

Fråga: Varför ska jag teckna en försäkring?
Svar: En försäkring har till uppgift att täcka hela eller delar av kostnader som uppstår i samband med ett skadefall. Har du tecknat en försäkring undkommer du ekonomiska konsekvenser som kan vara mycket kännbara. 

Fråga: Kan jag förordna min livförsäkring via testamente?
Svar: Nej, allt annat utom försäkring kan man förordna via sitt testamente, dock inte Livförsäkringar, där krävs det ett s.k 'förmånstagarförordnande". 
 
Fråga: Vad är det för skillnad på en kapitalförsäkring och en pensionsförsäkring?
Svar:
Rent skattemässigt så kan man inte dra av premien för sin kapitalförsäkring i sin självdeklaration, däremot är den helt inkomstskattefri när den utfaller. En pensionsförsäkring fungerar precis tvärtemot.

Fråga: Vad händer om jag tecknat en begravningsförsäkring och jag dör innan jag hunnit betala in någon premie?
Svar:
Har du tecknat en Fonus Begravningsförsäkring med fast månadspremie och avlider innan du betalt första månadens premie, utfaller fullt försäkringsbelopp minus en månadspremie.  Alltså, premien behöver inte vara betald! Det är den stora fördelen med en försäkring jämfört med banksparande. 

Fråga: Om jag har flera grupplivförsäkringar när jag dör, vad händer då?
Svar: Grupplivförsäkringar kan du ha så många du vill och tycker du har råd med, de utfaller alltid oberoende av varandra.

 



Informationsansvarig: Stefan Persson - Uppdaterad/granskad: 2008-10-27


Skriv ut   Tipsa en vän   Lägg till som favorit   Dela  

KONTAKTA OSS! »

Chatta med oss, lämna synpunkter, ställ frågor och nå vår Kundombudsman.

HÄR FINNS VI! »

Hitta ditt lokala kontor

JOUR DYGNET RUNT!

Ring 0771-87 00 87 så kopplar vi dig till ditt lokala Fonuskontor.


Fonus stödjer Vi-skogen Fonus stödjer Vi-skogens arbete och skänker träd.Läs mer>>


E-BUTIK »

Beställ trycksaker, böcker, lyktor, ljus mm.


Nu finns vi också på